XV Wielkopolski Konkurs Dziennikarski za nami!

Wkrótce będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To właśnie z tego powodu tegoroczny konkurs dziennikarski organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu nosił tytuł „Wygrywam wybory i…”

Uczestnicy konkursu mieli dowolnie rozwinąć początek zdania zaproponowany w  temacie. Mogli wyobrazić sobie, że kandydowali w wyborach, zdobyli zaufanie mieszkańców swojego regionu i wygrali rywalizację o prestiżowe stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta. Konkurs był kierowany głównie do Wielkopolan, ale swoich sił próbowali również mieszkańcy innych województw.

W swojej pracy uczniowie zaprezentowali program wyborczy, przedstawili propozycje zmian, które miałyby poprawić jakość życia mieszkańców. Mogli oczywiście napisać także o tym, co ich zdaniem nie wymaga poprawiania. Inwencja przyszłych polityków jest godna podziwu (ich prace będzie można przeczytać w najnowszym wydaniu „Salezjańskiej Gaduły”).

Julia Marcinkiewicz i Jan Piechota – uczniowie klasy II a PGS znaleźli się w gronie laureatów konkursu. Wyróżnienia, które otrzymali to wyjątkowy sukces.  Aż 188 prac brało udział w konkursie, a 24 z nich zostały nagrodzone. Jury wybierało najlepszych w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Gala finałowa konkursu odbyła się 12 kwietnia. Zanim nastąpiło wręczenie nagród, goście mogli posłuchać pięknych dźwięków muzyki klasycznej. Tę duchową ucztę zapewniła wszystkim młodzież ze Szkoły Muzycznej w Poznaniu (wśród nich obecny był Jerzy Lisiak – uczeń klasy III a PGS). Fragmenty nagrodzonych prac przeczytał gość specjalny – Szymon Góralczyk – członek grupy „Karawana Opowieści” działającej w Warszawie.  Nagrody wręczyła pomysłodawczyni konkursu, pani Marlena Kompowska oraz przedstawiciele Rady Miasta Poznania, którzy z uwagą przysłuchiwali się propozycjom młodych obywateli.

Mam nadzieję, że przygoda z konkursem dziennikarskim pozostanie na długo w pamięci Julii i Janka. Gratuluję sukcesu – to powód do dumy!

Zapraszamy do galerii.