Przez teatr do Boga…

To temat projektu edukacyjnego, który pod opieką pani Kingi Jamy zaprezentowali uczniowie klasy drugiej: Zuzanna Grześkowiak, Joanna Górska, Filip Wróblewski i Krystian Filipowicz.

Do Boga można dojść różnymi drogami, o Bogu można mówić przy użyciu różnych form – ale czy mamy odwagę? Czworo uczniów miało i przedstawiło projekt o interesującej metodzie ewangelizacji i niezwykłym teatrze, który zbliża do Boga.

Istnieje wiele form ewangelizacji, wśród nich możemy wymienić: głoszenie Słowa, śpiewanie pieśni, podarowanie tematycznej książki lub innych czasopism chrześcijańskich, przedstawienia, obrazy, filmy, sztuki teatralne, pantomimę a także: dobre uczynki, rozmowy przy śniadaniu, wspólny obiad, koncerty, uliczne akcje, odwiedziny w domach, pisanie świadectw, prelekcje, wystawy, odwiedziny potrzebujących i wiele, wiele innych.

W tym projekcie uczniowie skupili się na ewangelizacji przez teatr, czyli opowiadaniu o Jezusie za pomocą pantomimy, dramy i spektakli. Przytoczyli przykłady ewangelizacji przez teatr. Wśród nich wymienili – św. Jana Pawła II (współzałożyciela Teatru Rapsodycznego), bł. Piątkę Poznańską czy wyreżyserowane przez Artura Piotrowskiego Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli.

Ważnym elementem projektu było przedstawienie Teatru Droga, który swoim słowem i spektaklami ewangelizuje już od 15 lat. Uczniowie w ramach projektu uczestniczyli w warsztatach z aktorką teatru – panią Monika Jarmark. Podczas spotkań poznali techniki pracy z flagą, zaczerpniętą ze Starego Testamentu symbolikę kolorów oraz nauczyli się za pomocą flag opowiadać historie.

Na wspólnych próbach uczyli się tworzyć spektakl od samego początku, pracowali nad etiudą ewangelizacyjną „o Siewcy” oraz tańcem wielbili Boga.

Oto krótki fragment warsztatów.