8B w Instytucie Filologii Germańskiej

Dnia 20.05 klasa 8B PSSP wybrała się wraz z nauczycielkami języka niemieckiego tj. panią Magdaleną Ławniczak oraz Panią Martyną Salamon do Instytutu Filologii Germańskiej UAM. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w  wykładzie zatytułowanym „Przyszedłem. I weź tu się przejęzycz!”.  Wykład został wygłoszony przez prof. UAM  dr hab.  Arkadiusza Żychlińskiego. Tematyka wykładu związana była z tłumaczeniem tytułów literackich. Wyjście to pomogło zrozumieć uczniom, że tłumaczenie tytułów książek to nie przysłowiowa bułka z masłem. Wykład uświadomił uczniom, jak ciężka i żmudna jest praca tłumacza, który boryka się z przekładem dzieł literackich na rożne języki świata. Uczniowie dowiedzieli się również, że tłumaczenie to kwestia tak naprawdę subiektywna, to tłumacz decyduje czy przetłumaczy dzieło na język docelowy czy pozostawi tytuł w wersji oryginalnej. Pan Profesor Arkadiusz Żychliński przygotował prezentację z wieloma przykładami uciążliwych tłumaczeń, uczniowie sami podjęli wyzwanie przekładu tytułów dzieł literackich, również tych najbardziej znanych tj. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Pod koniec wykładu został zorganizowany konkurs, w którym jedną z głównych nagród zdobył uczeń Jan Polechoński.