Spotkania pierwszoklasistów PSSP z historią

W czwartek 8 listopada klasy 1A i 1B odwiedziły podziemia klasztoru oo. Franciszkanów, na Górze Przemysła, gdzie znajduje się Makieta Dawnego Poznania oraz Makieta Grodu Pierwszych Piastów.

Klasa 1A zapoznała się z makietą przedstawiającą Poznań z czasów pierwszych Piastów. W początkach swego istnienia, Poznań był zlokalizowany w całości na wyspie utworzonej przez rzeki Wartę i Cybinę. Gród składał się z części centralnej, w której znajduje się pałac książęcy, wschodniej z katedrą, północnej ze schronieniem dla ludzi i południowej z zagórzem.

Natomiast klasa 1B dowiedziała się, jak wyglądał średniowieczny Poznań z brukowanym rynkiem, jak potężne były jego mury obronne, kościoły, stawiane na chwałę Bogu i ratusz – świadectwo wielkości i bogactwa miasta oraz jego mieszkańców.

Makiety nie są tylko zwyczajnym zbiorem modeli budynków, jakie można podziwiać w wielu miastach świata. Są prawdziwym spektaklem z użyciem światła, dźwięku i efektów specjalnych. Zachwyciły nas opowieści o początku polskiej państwowości oraz średniowiecznym Poznaniu i nie były to zwyczajne opowiadania, ale fascynująca podróż w czasie.