Z wizytą w Korei Północnej

W piątek 26 października w ramach kółka politycznego nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z panem doktorem Andrzejem Boberem, podróżnikiem, dziennikarzem i ekspertem ds. Azji Wschodniej.

Pan doktor bardzo obrazowo opowiadał o życiu codziennym obywateli Korei Północnej oraz o wszechobecnych aktach uwielbienia dla Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila – ubóstwianych przywódców północnokoreańskich. Barwne opowieści wzbogacone zostały licznymi zdjęciami – należy zaznaczyć, że wykonanie niektórych z nich było dość ryzykowne, gdyż zgodnie z tamtejszym prawem obowiązuje zakaz fotografowania obiektów o charakterze strategicznym np. budynku metra.

Życie obcokrajowca w Korei Północnej jest ciągle śledzone przez wykwalifikowanych szpiegów, którzy codziennie zdają raporty, również podsłuchy w pokojach to norma. Spotykani ludzie nie są przypadkowi – mimo że wyglądają na zwykłych pracowników hotelu czy restauracji, w rzeczywistości znają języki ojczyste swoich gości. Także to, co przybysz zobaczy w Korei, nie jest przypadkowe – jest mini przedstawieniem ukazującym wspaniałość i sielankowość życia przeciętnego obywatela. W rzeczywistości jednak Północni Koreańczycy zmagają się ze skrajnym głodem, brakiem energii elektrycznej (w ramach oszczędności w nocy podświetlana jest tylko wieża ku czci Kim Ir Sena), ustawicznym łamaniem praw człowieka oraz surowymi represjami nawet za najbłahsze przewinienia, sięgającymi nie tylko winowajcę, ale również jego rodzinę.

Wbrew głoszonej przez Północnych Koreańczyków propagandzie ich państwo nie jest „robotniczym rajem na ziemi”, co widać dopiero w desperacji ludzi próbujących stamtąd uciec. Dziękujemy panu Andrzejowi Boberowi za nakreślenie warunków życia mieszkańców tego azjatyckiego państwa, swoistego skansenu komunizmu.