Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

W roku 2013 DBI  obchodzimy 5 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem “Serfuję. Respektuję”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie, i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.

Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

W naszej szkole mamy zaplanowane następujące działania propagujące bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, w tym zaznajomienie nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie (termin: luty-marzec):

  • Przeprowadzenie lekcji wychowawczych w klasach szkoły podstawowej i gimnazjum na temat społecznych skutków uzależnienia od Internetu w oparciu o materiały edukacyjne umieszczone na stronie www.dbi.safeinternet.pl
  • Klasa IV. Przeprowadzenie cyklu zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci wg scenariusza ze strony dzieckowsieci.fdn.pl – temat zajęć “Zuźka i Tunio poznają Internet”
  • Wykonanie przez uczniów klas IV plakatu na temat “Znam zasady bezpieczeństwa w sieci”
  • Klasa V, klasa IV – przeprowadzenie cyklu zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci wg scenariusza ze strony dzieckowsieci.fdn.pl – scenariusz zajęć “3..2..1 Internet”
  • Klasa Va, klasaVb – wykonanie komiksu, plakatu techniką komputerową Bezpieczny Internet – co to znaczy?
  • Klasa VI – wykonanie prezentacji multimedialnej na temat “Serfuję. Respektuję”, krótki filmik nagrany przez uczniów na temat Bezpieczeństwa
  • Klasa I liceum – wykonanie ulotki informacyjnej o prawach i obowiązkach internauty i zasadach bezpiecznego korzystania z internetu

Prace uczniów wkrótce pojawią się w galerii.