Spotkanie z Prusem w “Kamizelce”

Spotkanie z Prusem w „Kamizelce”

Dnia 13 lutego w murach naszej szkoły gościł Pan Profesor Wiesław Ratajczak – wykładowca Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pan Profesor spotkał się z młodzieżą dwa razy. Na jednej z lekcji podzielił się swoją wiedzą z grupą uczniów, którzy realizują projekt edukacyjny. Gimnazjaliści zdecydowali, że przyjrzą się bliżej „Kamizelce” Bolesława Prusa, gdyż chcą zekranizować tę słynną nowelę. Zadawali naszemu Gościowi wiele ciekawych i wnikliwych pytań na temat tekstu, opowiadali o swoich reżyserskich pomysłach, prosili o rady i sugestie.

Następnie Pan Profesor spotkał się z klasą IIa, a także uczennicami naszego liceum. Uczniowie z uwagą słuchali o tajemnicach, jakie kryje w sobie ten krótki tekst literacki. Zaproszony Gość sprawił, że mogli spojrzeć na „Kamizelkę” z zupełnie innej strony. Być może wiedza, którą dziś zdobyli, zostanie wykorzystana w przyszłości na egzaminach.