Jerzy Gudejko, Natasza Urbańska, Krzysztof Skonieczny i… Bolesław Prus, czyli wycieczka edukacyjna do stolicy

Uczniowie klasy drugiej, którzy są w trakcie realizacji projektu edukacyjnego „Mój pierwszy film – krok po kroku”  wybrali się w miniony weekend do Warszawy. Nie można sobie przecież wyobrazić lepszego miejsca dla początkujących artystów niż stolica.

 

To właśnie tam mieszka i działa wielu sławnych ludzi ze świata mediów. Kilkoro z nich spotkało się z młodzieżą, by udzielić im praktycznych wskazówek, które są niezbędne przy realizacji projektowego zadania. Opowiedzieli także o życiu gwiazd i szeroko uchylili młodym ludziom drzwi do „swojego świata”. Uczniowie przekonali się, że rzeczywistość ta ma wiele barw i odcieni.

Pierwsze pokazał im Jerzy Gudejko – wybitny, polski aktor, absolwent PWST w Warszawie, właściciel agencji, która reprezentuje interesy aktorów oraz modelek. Spotkanie trwało dwie godziny, odbyło się w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, którą uczniowie mogli dokładnie zwiedzić. Nie zmarnowali takiej szansy. Byli w garderobie, hali, gdzie nagrywano znane polskie seriale, a także w miejscu tworzenia ekranizacji „Pana Tadeusza”. Zrobiło to na młodzieży duże wrażenie. Rzadko ma się przecież okazję z taką siłą poczuć w powietrzu narodowego ducha wielkich kinowych dzieł. Młodzi ludzie sprawdzili się także jako uczestnicy profesjonalnego castingu, ponieważ pan Jerzy Gudejko zabrał ich do studia, gdzie prowadzi się takie przesłuchania. Uczyli się między innymi tego, jak pozbyć się sztuczności i dobrze „wejść w rolę”, co z pewnością przyda się podczas realizacji projektu. Cenne były również anegdoty o gwiazdach (Jerzy Gudejko jest agentem m.in. Weroniki Rossati), których aktor nie szczędził oraz historie z jego życia pozwalające uczestnikom warsztatów jeszcze lepiej zrozumieć pracę aktora i zapamiętać, czego należy się wystrzegać.

Z Nataszą Urbańską – wszechstronnie uzdolnioną polską aktorką, piosenkarką nasi uczniowie spotkali się w jej królestwie – Studiu Buffo. Do rozmowy doszło zaraz po Wieczorze Bałkańskim, w którym artystka występowała. Na chwilę przed planowanym spotkaniem napięcie znacznie wzrosło. Pusta sala, rozsuwająca się kurtyna, pierwsze zapalające się światła i … Natasza Urbańska idąca w naszą stronę. Wszystko to sprawiało, że można było poczuć tę przejmującą do szpiku kości, niezwykłą magię tego miejsca, które ma tak bogatą historię.

Gwiazda Buffo opowiedziała nam, jak wygląda praca w teatrze, wskazała różnice między pracą nad spektaklem a pracą nad filmem. Mogła odwoływać się do własnego doświadczenia, ponieważ ma na swoim koncie nie tylko znakomite role teatralne, ale także filmową. Zagrała  w „Bitwie warszawskiej” – produkcji Jerzego Hoffmana. Jako uczestniczka  „Tańca z gwiazdami” (w tym programie sprawdziła się także jako prezenterka) i „Przebojowej nocy” mogła opowiedzieć gimnazjalistom również o tym, jak tworzony jest program „na żywo”.

Natasza Urbańska podkreślała przede wszystkim, że najważniejsza w drodze do sukcesu jest wiara w siebie i we własne możliwości. Trzeba pozbyć się strachu, zaskakiwać na castingach niesztampowością i oryginalnością.

Niedzielne popołudnie uczniowie spędzili w towarzystwie Krzysztofa Skoniecznego – aktora filmowego i teatralnego, niezależnego reżysera, twórcy teledysków (Moniki Brodki czy Kasi Nosowskiej) i wideoprodukcji. Artystę interesuje interdyscyplinarne podejście do sztuki. Twórca konglomeratu artystycznego „głęboki OFF” uświadomił gimnazjalistom, że inspiracji do swojego pierwszego filmu należy szukać w literaturze, malarstwie i poezji. Ważne, by uważnie obserwować rzeczywistość, zadawać jej proste pytania i umieć odczytywać znaczenie symboli, których wokół nas jest wiele. Radził, by nie przejmować się nieuzasadnionymi zarzutami, a z konstruktywnej krytyki wyciągać twórcze wnioski. Podkreślał, że jeśli stworzony przez gimnazjalistów film spodoba się choćby jednej osobie – warto było się nim zająć. Nie liczy się przecież liczba wyświetleń na YouTube, ale pasja i radość z tego, co się robi.

Uczniowie już wcześniej, instynktownie, poszli za radą Krzysztofa Skoniecznego. Inspiracji do stworzenia swojego pierwszego filmu poszukali w literaturze. Postanowili przygotować ekranizację znanej noweli Bolesław Prusa „Kamizelka”. By dokładniej poznać autora dzieła, a tym samym lepiej przygotować się do pracy nad ekranizacją, pomiędzy spotkaniami uczniowie spacerowali po Warszawie szlakiem Bolesława Prusa. Poznawali miejsca, z którymi twórca był szczególnie związany, starali się spoglądać na życie Warszawy tak, jak patrzył pisarz.

To był bardzo intensywny i pracowity weekend. Trochę niezwykły i wyjątkowy czas, który zostanie zapamiętany przez uczestników wycieczki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Gdzie gimnazjaliści wybiorą się następnym razem i kogo tam  spotkają?