“Teatr Nowy” od kulis

W ostatni poniedziałek Gimnazjalna Grupa Teatralna odwiedziła poznański “Teatr Nowy”, naszą grupę oprowadzał sekretarz literacki pan Marek Grześkowiak.
Zwiedzanie rozpoczęło się we foyer, tam poznaliśmy historię teatru. Co ciekawe “Teatr Nowy” w początkach swej działalności był teatrem prywatnym, dopiero w latach 20. XX stał się placówką państwową. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Tadeusz Łomnicki stał się patronem tego miejsca. Po krótkim wstępie przeszliśmy na Dużą Scenę – rozmawialiśmy o różnych rozwiązaniach w scenografii i grze aktorskiej. Zobaczyliśmy najstarsze miejsce teatru – tzw. sznurownię – miejsce, gdzie przy pomocy sznurów zmienia się m. in. dekoracje. Potem mieliśmy możliwość oglądania garderoby aktorów i perukarni. Pan Grześkowiak przytaczał różne historie związanie z aktorami – np. jak to pani Krystyna Feldman, wchodząc do teatru przebierała buty i chodziła w butach służbowych.
Na koniec obejrzeliśmy jeszcze Scenę Nową (przy okazji zobaczyliśmy, jak montuje się scenografię do “Domu lalki”) i Trzecią Scenę.