Przygoda z nauką podczas Festiwalu Nauki i Sztuki

W środę 10.04.2013 r. uczniowie drugich klas gimnazjalnych wzięli udział w Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych w Poznaniu.

Swoją przygodę na uczelni rozpoczęliśmy od wykładu profesora A. Muszyńskiego na temat  meteorytów odnalezionych na terenie Moraska. Prowadzący wykład prezentował znalezione na Morasku meteoryty. Opowiadał o poszukiwaniach przybyszów z kosmosu jak o odkrywaniu prawdziwych skarbów!

Następnie uczniowie podzieleni na 4 grupy wzięli udział w warsztatach. Jedna grupa z panią Sylwią Staszak udała się do ogródka meteorologicznego, by tam spróbować samodzielnie odczytać temperaturę, wilgotność powietrza czy siłę i kierunek wiatru. Wraz z prowadzącą warsztat uczniowie prognozowali pogodę na najbliższe dni.

Druga grupa z panią Kasią Jurkowską uczestniczyła w warsztatach poświęconych Rafie Koralowej. Pozostali uczniowie z panią Agnieszką Maląg udali się do do budynku Wydziału Geologii, by tam w laboratorium badać pod mikroskopem minerały i aby odkrywać fascynujący świat skał. Niektórzy uczniowie zapragnęli zostać szejkami naftowymi! Odkrywali miejsca, gdzie występuje ropa naftowa, obliczali wielkość złóż i zastanawiali się nad możliwością ich eksploatacji. W nagrodę za swoje wysiłki otrzymali DYPLOM SZEJKA NAFTOWEGO. Wszyscy prowadzący warsztaty chwalili naszych uczniów za zdyscyplinowanie, wiedzę i umiejętności.

Dziękuję wszystkim za wspaniałą postawę!

Przygoda z nauką zawsze jest pasjonująca, szczególnie wtedy, gdy choć na chwilę można opuścić mury szkoły i przekonać się, że nauka jest wszędzie.