Uczniowskie spotkanie z Szekspirem

 

Któż nie zna pięknej i tragicznej historii Romea i Julii? Choć powstała już kilka wieków temu, wciąż fascynuje i zachwyca.

Poloniści wiedzą doskonale, że nie jest łatwo zaproponować uczniom taki kanon lektur, który byłby dla nich ciekawy i zajmujący. Wielu metodyków podkreśla, że najwięcej problemów w odbiorze sprawia młodym ludziom tak zwana klasyka.

Tym razem jednak tak nie było. Uczniowie klasy IA PGS z własnej inicjatywy podjęli próbę zmierzenia się ze słynnym dramatem Szekspira. Samodzielnie przygotowali inscenizację dwóch wybranych fragmentów dzieła: sceny balkonowej i sceny w grobowcu. Dokładnie przeanalizowali tekst. Później na jego podstawie stworzyli scenariusz. Sami przygotowali kostiumy i dekoracje. Zadbali o to, by jak najwierniej oddać klimat ukazanego w utworze świata. W tym celu wybrali także odpowiednią muzykę.

Kolejny raz okazało się, że lekcje z wykorzystaniem dramy są niezwykle skutecznym sposobem zainteresowania ucznia poruszaną na zajęciach problematyką. Pozwalają lepiej utrwalić sobie omawiane zagadnienia i zapamiętać treść konkretnej lektury. Na tego typu lekcji można z powodzeniem połączyć różne dziedziny, zwłaszcza język polski i sztukę.

Być może to wyjątkowe spotkanie z Szekspirem będzie dla uczniów inspiracją i zachętą do podjęcia kolejnych twórczych działań…

Zdjęcia wykonał Łukasz Frasunkiewicz kl. 2A PGS