Jak łamie się spaghetti?

We wtorek 18. czerwca gościliśmy w naszej szkole prof. dr hab. Bartłomieja Andrzejewskiego z Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Poprowadził on wykład na temat: „Fizyka spaghetti, czyli Anty-Nobel”.
W tym niecodziennym wydarzeniu mieli okazję wziąć udział uczniowie liceum oraz klasy trzecie gimnazjum. Na początku pan profesor opowiedział o historii Nagrody Anty-Nobla, przyznawanej za śmieszne, a nawet niedorzeczne odkrycia naukowe. Później poznaliśmy rozwiązanie dość nietypowego problemu naukowego: dlaczego sucha nitka spaghetti łamie się na trzy, a nie na dwie części? Prawa Kirchhoffa przyprawiły o ból głowy nawet pasjonatów fizyki, ale większa część prezentacji była zrozumiała dla wszystkich. Spotkanie zakończyły doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz nietypowego, ceramicznego nadprzewodnika.
Spotkanie z prof. Andrzejewskim skłoniło nas do refleksji.

Przede wszystkim mieliśmy okazję usłyszeć kilka ciekawostek ze świata fizyki i nauki. Cieszyliśmy się, że mogliśmy poznać człowieka, który dzieli się z ludźmi swoją prawdziwą pasją. Pokazał nam pan profesor, że warto zajmować się nie tym, co przynosi pieniądze i sławę, a tym, czemu możemy się prawdziwie poświęcić.