Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wycieczka klasy IIa PGS

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. My postawiliśmy go w Wenecji, mieście nad Adriatykiem. Poznaliśmy uroki tego miejsca, spacerując wąskimi uliczkami, zwiedzając bazylikę św. Marka i podziwiając panoramę miasta, stojąc na mostach – Akademickim i Rialto. Następnego dnia ruszyliśmy w dalszą podróż. Ponieważ „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, bez problemu dotarliśmy do głównego celu naszej wycieczki. Rzymskie kościoły otworzyły przed nami swoje drzwi, zachęcając do podziwiania dzieł Berniniego, Borrominiego, Michała Anioła i Caravaggia. Nasz ksiądz Dyrektor nie miał sobie równych w opowiadaniu o historii malarstwa, rzeźby i architektury Rzymu. Obcować ze sztuką mieliśmy okazję także w muzeach, m.in. Museo Nazionale Romano, a dokładniej Palazzo Massimo alle Terme. Mogliśmy podziwiać piękne widoki z Zamku św. Anioła, Koloseum i Wzgórza Palatyńskiego.

Poznawaliśmy historię wiecznego miasta na Forum Romanum, forach cesarskich, Area Sacra di Largo Argentina i Palatynie. Wrażenie wywołały na nas także liczne fontanny na rzymskich placach, a przede wszystkim fontanna di Trevi i fontanna dei Quattro Fiumi. Wśród budowli wyróżniały się również Ołtarz Ojczyzny i Kwirynał, a także słynne schody hiszpańskie usytuowane u stóp kościoła św. Trójcy. Jednym z najistotniejszych punktów naszej wycieczki była środowa audiencja u papieża Franciszka na placu św. Piotra.

Swoją podróż zakończyliśmy w nieco spokojniejszym mieście – Padwie. Tam odwiedziliśmy bazylikę św. Antoniego i katedrę. Nie mogliśmy przejść obojętnie również obok uniwersytetu, na którym studiowali Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. W związku z tym musieliśmy obowiązkowo wyrecytować „Pieśń IX”, tu duży uśmiech przesyłamy w kierunku p. Marii Grzebyty-Kropskiej, dzięki której opanowaliśmy ten utwór.

Kiedy powróciliśmy do Wenecji, pod czujnym okiem naszych wychowawców p. Beaty Gizelskiej i p. Henryka Gągoli, oglądaliśmy wschód słońca i zbieraliśmy niezwykłe okazy muszli z Morza Adriatyckiego.

Niech nikt nie pomyśli, że to koniec atrakcji, jakie mieliśmy. Niektóre pozostają naszą słodką tajemnicą. Jeśli ktoś jest ciekawy, co ukrywamy, zapraszamy do rozmów z uczniami klasy 2 A PGS.

Zuzanna Bandosz, kl. 2a PGS