“Noc Biologów”

Dla uczniów naszego liceum piątek 10 stycznia był bardzo emocjonujący, w ramach organizowanej przez UAM oraz Instytut Genetyki Roślin Nocy Biologów, już rankiem wyruszyliśmy na warsztaty. Kiedy dotarliśmy do Instytutu Genetyki Roślin, okazało się, że na jego terenie dokonano morderstwa – i niestety również staliśmy się podejrzani, aby udowodnić swoją niewinność zebraliśmy ślady biologiczne z miejsca przestępstwa i poddaliśmy je gruntownej analizie za pomocą najnowocześniejszych technik badawczych.

Mieliśmy okazję przeprowadzić chromatografię cienkowarstwową, zobaczyć jak izoluje się DNA z materiału biologicznego, w jaki sposób z niewielkiej ilości DNA otrzymać próbkę przydatną do analizy. Odkrywaliśmy jakie tajemnicze substancje występują w roślinach, izolowaliśmy barwniki roślinne, sprawdzaliśmy jak działają drożdże,  mieliśmy również niezwykłą sposobność obserwacji i liczenia chromosomów.

Niezwykłą przygodą była wizyta w kuchni molekularnej gdzie produkowaliśmy agarowy „makaron”, lody przygotowywane przy pomocy ciekłego azotu (jadalne!).

Na zakończenie wizyty udało się nam oczyścić z podejrzeń i ustalić sprawcę.

Po tak emocjonujących zajęciach udaliśmy się na wykłady na Wydziale Biologii UAM  i wysłuchaliśmy kilku interesujących wykładów jednak emocji jakich doświadczyliśmy podczas wizyty w Instytucie Genetyki Roślin nie zapomnimy długo.