Konflikt – jak sobie z nim radzić?

Żyjąc  w społeczeństwie nie unikniemy konfliktów. Nie możemy też udawać, że nas nie dotyczą. Konflikty były, są i będą zawsze tam, gdzie jest człowiek. Każdy z nas jest inny, inaczej odczuwa i odbiera sytuację w której się znalazł. Konflikt interesów, wartości, relacji, to tylko niektóre przykłady konfliktów, które nam towarzyszą.  Ważne jest, żeby poznać przyczynę i nie bać się skonfrontować z problemem. Im szybciej zaczniemy się nad nim zastanawiać, tym wcześniej znajdziemy rozwiązanie.

W lutym 2014 roku odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie warsztatowe dla rodziców. Tematem spotkania były konflikty. Jak radzić sobie z konfliktem w domu czy w pracy? W jaki sposób i jakimi metodami je rozwiązywać – to tylko niektóre poruszane zagadnienia podczas spotkania.

Jedno jest pewne. Konfliktu nie należy się bać. Trzeba go poznać i rozwiązać. Najlepiej znaleźć taki sposób rozwiązania, który zadowoli obydwie strony.

Powstrzymaj się…

zanim utracisz kontrolę nad sobą i uczynisz nieporozumienie trudniejszym do rozwiązania.

Powiedz…

co, twoim zdaniem, jest problemem? Co spowodowało nieporozumienie? Czego oczekujesz?

Posłuchaj…

co myślą i odczuwają ci, z którymi się spierasz.

Pomyśl…

o rozwiązaniach, z których oboje będziecie zadowoleni.

Poproś kogoś o pomoc…

jeśli nadal nie możecie dojść do porozumienia.

 

W rozwiązaniu konfliktu pomoże szczera rozmowa o swoich odczuciach i oczekiwaniach.