Spacer z rodziną Borejków

Zwiedzanie Poznania szlakiem „Jeżycjady”

Fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz nie trzeba było namawiać do realizacji tego pomysłu. Sceptyków szybko udało się przekonać, że historia rodziny Borejków może być naprawdę ciekawa. Wszystko dzięki wyjątkowej wycieczce.

Uczniowie klasy 2B i 2A PGS wraz z nauczycielami postanowili zwiedzić Poznań. Wydaje się, że nie ma w tym niczego interesującego dla mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy przecież doskonale znają swoje miasto. Okazuje się jednak, że może ono odsłonić zupełnie inne oblicze.

Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć dobrze znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. Przemierzali Poznań szlakiem rodziny Borejków. Zabawne perypetie tych bohaterów opisane zostały w „Jeżycjadzie” Małgorzaty Musierowicz. Wybrane utwory z tej serii uczniowie omawiali na języku polskim. Teraz mogli poczuć, że książka i jej bohaterowie ożywają.

Kamienica przy ulicy Roosevelta nie jest jakimś zwyczajnym budynkiem – tu mieści się przecież mieszkanie Borejków, a nieco dalej można by wpaść w odwiedziny do profesora Dmuchawca. W parku przy Operze miłość wyznawało sobie wielu bohaterów powieści, a w Kościele Dominikanów rodzina Borejków chrzciła dzieci i brała śluby. Tutaj też przychodziła na Mszę Świętą. Tak można by pisać jeszcze o wielu miejscach znajdujących się w tej dzielnicy.

Dzięki takiej lekcji języka polskiego mogliśmy przekonać się, że książka naprawdę może być bramą do magicznego świata. Wyobraźnia sprawiła, że ulubieni bohaterowie kilku pokoleń Polaków naprawdę spacerowali z nami ulicami Poznania.

Zdjęcia z “Jeżycjady”.