Jak stworzyć własną książkę?

Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie zaprezentowały gimnazjalistki dnia 29 maja. Ala, Ola, Zuzia i Maria z klasy II A miały niełatwe zadanie, bowiem stworzenie książki nie polega tylko na napisaniu tekstu głównego. O przygodzie z książką zaraz opowiedzą same, gdyż to właśnie one zrobią to najlepiej.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jPc17ld4_2I[/youtube]

Na początku musiałyśmy zmierzyć się z wyborem tematu naszego projektu gimnazjalnego. Tego, że ma on dotyczyć kreatywności, twórczej pracy nie trzeba było ustalać. Wszystkie cztery mamy podobne zainteresowania. Lubimy czytać książki, wielką przyjemność  sprawia nam ich podziwianie, branie do ręki. Dlatego postanowiłyśmy zgłębić tajniki ich tworzenia oraz zmierzyć się z wydaniem własnego dzieła literackiego.

Aby zgłębić tajniki jej tworzenia postanowiłyśmy zapoznać się z historią książki.
W tym celu wybrałyśmy się do Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka w Poznaniu. Zwiedziłyśmy wystawę pt. „Z mrocznych jaskiń do tabletu. Książka na przestrzeni wieków”, która swoją tematyką obejmowała dzieje książki od prahistorii do dzisiejszych czasów. Odwiedziłyśmy także antykwariat znajdujący się na ulicy Paderewskiego w Poznaniu.

Naszą inspiracją stała się osoba obdarzona niezwykłym poczuciem humoru, wybitnie utalentowana a zarazem skromna poetka – Wisława Szymborska. W 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Tytuł książki to „Nieskończoność słowa, czyli wybór wierszy Wisławy Szymborskiej”. Słowo to narzędzie, którym posługuje się poeta. „Nieskończoność” rozumieć można jako nieskończoność interpretacji – wiersze niby proste, o codzienności, życiu, jednak każdy potrafi je inaczej odczytać ze względu na swój bagaż doświadczeń życiowych, wiek czy stan społeczny. „Nieskończoność” można także interpretować jako czas nieskończony – wiersze, które trwać będą wiecznie, a w nich pamięć o poetce.

Musiałyśmy również dokładnie zaprojektować szatę graficzną książki oraz zgromadzić potrzebne materiały. Użyłyśmy fakturowanego papieru, tektury falistej, pióra do kaligrafii, pióra bambusowego, kredek o bogatej kolorystyce, ołówków, farb: akwareli, akrylowych oraz temper, terpentyny balsamicznej i wycinków gazet.

Wykonanie okładki samo w sobie było trudnym przedsięwzięciem. Wykonana z odpowiednich materiałów, ozdobiona oraz złączona z trzonem książki za pomocą wyklejki stanowi bardzo ważny element naszej pracy.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że przepisywanie wierszy to nieciekawe zadanie i potrzeba do tego benedyktyńskiej cierpliwości. Przeciwnie, Ali bardzo się to podobało. Dzięki powolnemu przepisywaniu miała czas, żeby pomyśleć nad każdym przepisywanym wersem, zapamiętywała fragmenty wierszy i zagłębiła się w poezję noblistki.

Ilustracje do książki zostały wykonane przeze mnie i Zuzię. Każdy wiersz ma przynajmniej jeden rysunek. Starałyśmy się, aby szata graficzna była odzwierciedleniem treści utworów Szymborskiej. Książka zawiera wydruki i odbite za pomocą terpentyny kopie.

Pragnęłyśmy, aby nasza publikacja była jak najbardziej zbliżona do profesjonalnej, dlatego zadbałyśmy o wszystkie szczegóły dotyczące jej budowy, takie jak wyklejka czy karty tytułowe. Zadanie dotyczące sklejenia książki wykonała Maria. Wymagało ono wielkiej skrupulatności, misterności, a także cierpliwości.

Nasza koleżanka wykonała również zakładki z muliny. Są pięknym, a za razem praktycznym dodatkiem do dzieła literackiego.

Dlaczego warto tworzyć książki? Przecież jak pisze Janusz Leon Wiśniewski  ,,Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi”. Myślę, że naszym projektem udowodniłyśmy, że ta odwaga się opłaciła. Zyskałyśmy dużo pozytywnej energii, bawiłyśmy się i prześcigałyśmy w pomysłach. Realizując projekt uświadomiłyśmy też sobie, ile pracy trzeba włożyć w samodzielne wykonanie jednej książki. Własne książki to przede wszystkim kreatywna praca, humor, miłe wspomnienie z tego okresu, można przy okazji połknąć artystycznego bakcyla
i zainteresować się sztuką lub poezją, które mogą okazać się niemniej interesujące jak popularne komputerowe techniki graficzne. Dzięki naszemu projektowi rozmiłowałyśmy się w sztuce, pięknie widzianym przez poetę, który mozolnie i cierpliwie dopieszcza swoje dzieło. Książka, którą stworzyłyśmy, ma dla nas ogromną wartość, bo włożyłyśmy w nią dużo serca i czasu. Koszt jej wykonania wyniósł ok. 70 zł. Zadanie to nie było dla nas czymś,
co trzeba zaliczyć. Była to raczej świetna zabawa i miło spędzony czas, który na długo zapamiętamy. A to, czego przy okazji się nauczyłyśmy, jest po prostu bezcenne.

Zapraszamy do galerii.