„Ponad normę” – nasz pierwszy film dokumentalny!

Po dziesięciu miesiącach intensywnej pracy nad projektem „My w roli twórców filmowych. Nagrywamy film dokumentalny” odbyła się premiera filmu. Uczniowie dnia 12 czerwca wygłosili także  prelekcję na temat filmu i dokumentowania rzeczywistości.

 

Jan Parafiński

Dokument to autorska wypowiedź na temat rzeczywistości”

Rzeczywistość, którą wybraliśmy jest szczególnie dla nas ważna, ponieważ dotyczy nas, naszych znajomych ze szkoły. Chcemy pokazać te wyjątkowe osoby z innej perspektywy –

Jakub Gosławski

„Nieważne jest, gdzie się stawia kamerę, ważne jest – po co”.

Teza Krzysztofa Kieślowskiego skłania nas do tego, aby nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Ważne jest zjawisko, które kamera dokumentuje, to w jaki sposób jest to nagrane, ma niebagatelne znaczenie, ale jest mniej ważne od tego co jest nagrane. Ozdobne ujęcia takie jak niepotrzebne krajobrazy z lotu ptaka nie są potrzebne nagraniu dokumentach, takie sztuczne „wydłużacze” długości filmu niech będą w filmach fabularnych, które mają taki właśnie charakter. My skupiliśmy się na osobach!

Prowadzi nas to do kolejnej tezy „Film ma być O CZYMŚ”. Zrobienie pustego filmu, który nie przedstawi żadnej informacji, z punktu widzenia widza, jest bezwartościowe, bo nic się z nich nie dowie. Ważne jest, aby jak najdokładniej opisać kamerą dane zjawisko, wydarzenie, osobę, w przypadku naszego filmu zaś – pasję.

Mateusz Stelmasiak

„Reżyser powinien samym sobą stać za zrealizowanym filmem”

Oczywiście w naszym przypadku jako reżysera – rozumiemy nas wszystkich.  Z racji tego, że był to nasz pierwszy film jesteśmy świadomi, że nie jest on idealny i widać w nim znaczne niedociągnięcia, lecz mimo wszystkich negatywnych komentarzy, które możemy otrzymać „stoimy” za tym filmem, całą grupą i jesteśmy z niego szczerze dumni.

Łukasz Kosicki

Najtrudniejszym momentem prac nad naszym projektem było  bez wątpienia wymyślenie tematu  naszego filmu. Każdy miał inny pomysł. Pani Grzebyta poradziła nam, abyśmy rozejrzeli się uważnie wokół siebie. Często najlepsze tematy dosłownie czają się za rogiem. Mieliśmy wybrać temat, który nas ciekawi, ale też który dotyka spraw dla nas ważnych. Temat powinien być też uniwersalny, aby mógł dotrzeć ze swoim przekazem do odbiorców. I udało się – uważnie obserwując nasz mały świat – dostrzegliśmy PASJE naszych wspaniałych koleżanek i kolegów. Ich codzienne życie, zamiłowania, rozwijanie swoich talentów i doskonalenie się stało się naszym tematem! Ten film ma propagować postawy – młodych ludzi, którym po prostu  się chce!

Tytuł             

Kiedy było już widać metę – nadszedł czas na nazwanie naszego dzieła. Każdy film musi mieć tytuł. Pomysł narodził się podczas burzy mózgów, do której zaprosiliśmy starszych kolegów z klasy III, którzy rok temu mierzyli się z podobnym problemem.

Wspólnymi siłami wymyśliliśmy! TYTUŁ: „Ponad normę”!

„Ponad normę”, ponieważ osoby, które przedstawiamy:

dają z siebie więcej, cieszą się z tego co robią, rewelacyjnie organizują sobie czas, potrafią pogodzić pasję z nauką, zdobywają nie tylko cenną wiedzę, ale także nowych przyjaciół, ciągle się doskonalą i budzą nasz podziw!