Drugie dno telewizji.

Drugie dno telewizji

 

Członkowie Koła Dziennikarskiego prężnie działali przez cały poprzedni rok szkolny. Mieliśmy wiele pomysłów. Także w tym roku nie próżnujemy. Już pierwsze nasze zajęcia były wyjątkowe…

 

Wybraliśmy się do siedziby Telewizji Polskiej w Poznaniu. Tam mogliśmy się przekonać, jak wygląda praca dziennikarza. Wiemy już, że jest bardzo wymagająca i trudna, ale także twórcza i z pewnością należy do tego rodzaju zajęć, które nie pozwalają się nudzić.

 

Dzięki Panu Danielowi Pajączkowskiemu z Działu Promocji, Reklamy i Marketingu TVP zobaczyliśmy, jak wygląda produkcja programów telewizyjnych. Odkryliśmy, że telewizja, to nie tylko nowoczesne sprzęty i specjalne pomieszczenia, ale przede wszystkim ludzie pracujący w pocie czoła nad każdym detalem programu, który później możemy oglądać jako spójną i logiczną całość. Pan Daniel opowiedział nam jak wygląda dzień “zwyczajnego” dziennikarza.

 

Gdzie nadawany jest Teleskop – najpopularniejszy regionalny program informacyjny? To pomieszczenie także mogliśmy zobaczyć. Jest ono specjalnie wyciszone, by żadne niepożądane dźwięki nie zakłóciły emisji. Odwiedziliśmy również tak zwaną “reżyserkę” – centrum dowodzenia TVP – z niezliczoną ilością ekranów, przycisków i świateł.

 

Program informacyjny nie byłby pełen, gdyby nie prognoza pogody. Dzięki uprzejmości Pani Celestyny Grzebyty – prezenterki pogody – mogliśmy zobaczyć, gdzie powstaje ten element. Prowadząca zaproponowała nam, byśmy wzięli udział w warsztatach, które dotyczą właśnie prognozy pogody. Na pewno skorzystamy!

 

Mogliśmy przez chwilę sprawdzić swoich sił jako dziennikarze. Weszliśmy do pokoju, gdzie odbywa się montaż, by tam nagrać swój głos. Nie były to przypadkowo wygłaszane kwestie. Musieliśmy dopasować tekst pod tak zwane obrazki, czyli wizualny element programu informacyjnego. Montażysta pokazał nam też nagrania zabawnych wpadek dziennikarzy Teleskopu, które wprawiły nas w jeszcze lepsze humory.

 

Duże wrażenie zrobiło na wszystkich redakcyjne archiwum. To pomieszczenie, którego ściany są całkowicie pokryte kasetami i płytami. Dowiedzieliśmy się, że skarby te gromadzone są od ponad 50 lat.

 

Wyszliśmy z redakcji bardzo usatysfakcjonowani. Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia przygoda z telewizją.