Relacja z Poznańskiego turnieju z Serii Mistrzostw Zachodu w Historycznej Grze Strategicznej “Ogniem i Mieczem”.

Dnia 11 października 2014 roku, dzięki uprzejmości Księdza Dyrektora i całodziennemu poświęceniu Pana Profesora Macieja Drobnika, zorganizowany został w naszej szkole turniej z serii “Mistrzostwa Zachodu” w Historycznej Grze Strategicznej “Ogniem i Mieczem”. Gra ta jest połączeniem modelarstwa z szachami i strategią – wargaming. “Ogniem i Mieczem” to historyczna gra umieszczona w realiach XVII wieku. Jej zasady w plastyczny i realistyczny sposób umożliwiają odtworzenie zachowania na polu bitwy różnych formacji wojskowych – huraganowych szarż polskich skrzydlatych jeźdźców, ziejących ogniem czworoboków szwedzkiej piechoty, lotnych jak wiatr czambułów tatarskich czy nieustępliwych monolitów moskiewskich strzelców. Ten polskiej produkcji system odzwierciedla różnorodność istniejących w XVII wieku taktyk, szyków oraz sposobów prowadzenia walki wykorzystywanych przez wszystkie strony zaangażowane w działania wojenne. Na turniej przybyli gracze z Leszna, Bydgoszczy, Warszawy i Poznania.  Zażarte walki trwały przez cały dzień, emocje sięgały zenitu, a wszyscy uczestnicy turnieju świetnie się bawili,  sytuacje na polach bitew zmieniały się co chwilę. Po całodziennej walce, wyniki przedstawiają się następująco:

1. Jędrzej “Larandil”  LESZNO

2. Marcin “Mario”  POZNAŃ

3. Łukasz “Szwedzki”  LESZNO