Trudne zadanie dziennikarskie. Relacja na żywo

Uczniowie klasy II A podjęli się na języku polskim trudnego zadania – nagrania relacji telewizyjnych. Wspólnie  interpretowali utwór Bolesława Prusa pod tytułem “Na wakacjach”. Praca z tekstem była wstępem do zadań dziennikarskich. Na podstawie tego utworu przygotowali relację na żywo. Wcielili się w dziennikarzy, a także mieszkańców pewnej wsi, którzy znajdują się w samym centrum emocjonujących wydarzeń. Pożar domu, panika ludzi i zagrożone życie małego dziecka. Sytuacja, o której można by usłyszeć na początku każdego programu informacyjnego.

Gimnazjalistom wydawało się, że zadanie jest bardzo łatwe. Z rozbawieniem przyglądali się wpadkom profesjonalnych dziennikarzy, które oglądali w czasie lekcji.

Okazało się, że bardzo trudno jest opanować stres i nerwy, ponieważ kamera często peszy i wprawia w zakłopotanie. Trudność tej bezpośredniości, jednoczesności oglądania i relacjonowania powoduje, że dziennikarz może popełnić wiele błędów językowych. Często pojawiają się uproszczenia, błędy wymowy o podłożu gwarowym czy po prostu niestaranność. Usprawiedliwieniem takiego zjawiska może być niewątpliwie wielka emocjonalność towarzysząca takim wydarzeniom.

Potknięcia były nieuniknione, ale mimo dziennikarskich niedociągnięć, debiut można uznać za udany.

Przekonajcie się sami – zapraszamy do oglądania relacji:

Zdjęcia w galerii.