Dlaczego nie zawsze rozumiemy język niemiecki, chociaż się go uczymy?

17 listopada uczniowie klasy I b PGS wzięli udział w wykładzie p. dr Marty Woźnickiej na temat historii dialektów w Niemczech. To spotkanie rozpoczęło cykl wykładów i warsztatów w Instytucie Filologii Germańskiej w roku szkolnym 2014/2015, w których uczestniczą również nasi gimnazjaliści dzięki współpracy zainicjowanej przez p. dr Justynę Krauze – Pierz.

Tym razem dowiedzieliśmy się o wielości dialektów w Niemczech i uzasadnionych kłopotach w porozumiewaniu się nawet w sytuacji, kiedy ktoś pilnie uczył się języka niemieckiego w szkole. Bo jak odpowiedzieć na proste i przyjazne zapytanie w dialekcie bawarskim: Wia gäds?, jeśli szybko nie skojarzy się nam to z popularnym: Wie geht’s?  Po wykładzie jesteśmy już nieco mądrzejsi i wiemy, że wystarczy odpowiedzieć: Dängschee, guad.  (Danke, gut). Ale jak to brzmi w pozostałych 15 dialektach niemieckich?

Zapraszamy do galerii.