10 lutego “Dzień Bezpiecznego Internetu”

 „Razem tworzymy lepszy internet” – to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W całym kraju w tym czasie odbywa się dużo spotkań, konferencji, prelekcji i warsztatów na temat bezpieczeństwa każdy może przyczynić się do tego, by sieć była miejscem przyjaznym i bezpiecznym – bo każdy z nas odpowiada za to, w jaki sposób z niej korzysta.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w prawie 100 krajach. To inicjatywa Komisji Europejskiej, jej celem jest promowanie bezpiecznego dostępu dzieci  i młodzieży do sieci. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.  Oprócz promowania bezpiecznego dostępu najmłodszych  internautów do zasobów internetowych, Dzień Bezpiecznego Internetu jest też okazją do zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online.

Na lekcji informatyki oraz zajęć komputerowych uczniowie realizowali szereg działań mających za zadanie propagowanie bezpiecznych zachowań  i  tworzenie wartościowych treści w internecie, a także zwrócenie uwagę na ważne aspekty prawne związane z nim, z ochroną danych osobowych włącznie. Tworzyliśmy plakaty w wersji elektronicznej i drukowanej, klasy gimnazjalne wykonywały chmuy wyrazowe do pojęcia Internet, na zajęciach komputerowych poznawaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z internetu oglądając cykl filmów “3, 2, 1 Internet”.

Dla zainteresowanych poniżej przedstawiam linki godne polecenia:

Siecioszkoła – scenariusz zajęć (PDF), zeszyt ćwiczeń (PDF), kreskówki –> TUTAJ

Owce w sieci – scenariusz zajęć (PDF), kreskówki –> TUTAJ

Zostań znajomym swojego dziecka – filmy i broszura informacyjna –> TUTAJ

321 Internet – scenariusz zajęć (PDF), kreskówki –> TUTAJ

Lekcja bezpieczeństwa – scenariusz zajęć (PDF), filmy (mp4) –> TUTAJ

Stop Cyberprzemocy – scenariusz zajęć (PDF), film (MPEG, AVI) –> TUTAJ

Dzień z życia – scenariusz zajęć (PDF), film (mp4) –> TUTAJ

 

Zapraszam do galerii, a tam możemy dowiedzieć się, z czym naszym uczniom kojarzy się “Dzień Bezpiecznego Internetu” oraz pojęcie Internet.