Śladami Adama Mickiewicza – czyli wycieczka do Śmiełowa

W minionym tygodniu trzecioklasiści udali się na wycieczkę do Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Celem wycieczki było utrwalenie życiorysu naszego wieszcza narodowego. Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz. Wiąże się z tym opowieść o drzewku dębowym, które posadził w parku wygłaszając jednocześnie sentencję o odrodzeniu Polski. Odnotowano także zainteresowanie wieszcza pielęgnowanymi tu obyczajami. Opowieści o kawiarce, Jankielu, polowaniach, które możemy dostrzec we fragmentach „Pana Tadeusza” Mickiewicz zaczerpnął prawdopodobnie z obyczajowości wielkopolskich ziemian. Zwiedzanie rozpoczęło się wprowadzeniem w twórczość artysty. Każde z pomieszczeń odkrywało przed nami coraz to ciekawszą historię XIX-wiecznej Wielkopolski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Adamie Mickiewiczu. Po obejrzeniu Śmiełowskich zbiorów udaliśmy się na spacer śladami wybitnego artysty. W ogrodzie, który znajduje się przy pałacu, przysiedliśmy na chwilę, aby utrwalić ten idylliczny obraz na fotografii.

Zapraszamy do galerii.