Debata i wybory SU

W środę, 18 listopada, w gmachu naszej szkoły odbyła się przedwyborcza debata. Do dyskusji stanęli dwaj kandydaci do pełnienia roli przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego: Jan Piechota i Nikodem Wąchal. Odpowiedzieli oni na kilka pytań zadawanych przez prowadzącego Jakuba Gawrona. Drugą częścią debaty była wymiana zdań pomiędzy kandydatami.
Zdania, co do przewagi któregoś z kandydatów były podzielone, a całość przedsięwzięcia została bardzo pozytywnie odebrana zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Czwartek był dniem ciszy wyborczej. Umilkły wszelkie spekulacje i dyskusje. Kandydaci w tym czasie nie mogli prowadzić kampanii wyborczej, co dało uczniom możliwość spokojnego zastanowienia się, przed podjęciem decyzji.

W piątek, 20 listopada, na pierwszej długiej przerwie odbyły się wyczekiwane wybory. Każdy uczeń gimnazjum i liceum po okazaniu legitymacji przed komisją wyborczą, w której zasiadali uczniowie klasy II PSLO, otrzymywał kartę i mógł przystąpić do głosowania.

Wyniki wyborów zostały ogłoszone 23 listopada tj. poniedziałek przez przewodniczącego komisji wyborczej – Łukasza Frasunkiewicza. Do głosowania uprawnione były 402 osoby, a frekwencja wyniosła 58%.  Decyzją społeczności szkolnej przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Jan Piechota, zdobywając 63% głosów. Drugi z kandydatów, Nikodem Wąchal, uzyskał 33% głosów.

Wydarzenie to okazało się doskonałą formą edukacji obywatelskiej,a obsadzenie stanowiska przewodniczącego samorządu stanowi demokratyczny wybór społeczności uczniowskiej.