Wizyta w Bramie Poznania

W czwartek klasa II PSLO wybrała się do Interaktywnego  Centrum Historii Ostrowa Tumskiego na lekcję muzealną pt. Decyzje sprzed 1000 lat. Po dotarciu na miejsce i pozostawieniu rzeczy w szatni rozpoczęliśmy zwiedzanie razem z sympatyczną panią przewodniczką. Mieliśmy okazję zobaczyć jedynie ułamek tego, co oferuje muzeum, ale nawet to wystarczyło, by zrobić na nas wrażenie. Interaktywna wystawa w bardzo przystępny, a nawet zabawny sposób pokazuje wydawałoby się “nudne” zagadnienia. Podczas zwiedzania
zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy za zadanie wypełnienie specjalnych kart pracy, co sprawiło, że z jeszcze większym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach. Na koniec mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których zastanawialiśmy się, jak
dzisiaj wyglądałaby nasza ojczyzna, gdyby Mieszko nie przyjął chrztu.  Pomimo iż jednogłośnie odpowiedzieliśmy na postawione pytanie: “historyk  nie gdyba”, po chwili zastanowienia podzieliliśmy się kilkoma  prawdopodobnymi scenariuszami alternatywnej historii Polski. Wyjście  zwieńczone było rozważaniem istoty decyzji jakie podejmujemy na co dzień. Doszliśmy do wniosku, że niejednokrotnie nie mamy pojęcia, jakie skutki mogą one przynieść, tak jak Mieszko nie miał pojęcia jak decyzja  o przyjęciu chrztu wpłynie na losy Polski.

Fotorelacja w galerii.