Wierni do końca

Dzisiaj liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Piątki Poznańskiej, patronów naszych szkół.  W tym dniu warto wrócić do lektury listów spod gilotyny. Niezwykle wzruszających, momentami smutnych, ale co najważniejsze niosących nadzieję. Chłopcy w więzieniu przeszli niezwykłą, duchową przemianę, która doprowadziła ich do świętości. 13 czerwca 1999 roku,  w gronie 108 polskich męczenników, zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II.  Gdyby chłopcy nie spotkali na swojej drodze Księdza Bosko i nie poznali duchowości salezjańskiej, pewnie nie zostaliby ogłoszeni błogosławionymi. Akt dokonany przez papieża Polaka pokazuje owocność drogi świętości, jaką wskazał św. Jan Bosko. Chłopcy pozostali wierni do końca Bogu, ojczyźnie. Ukazali współczesnej młodzieży wzór heroicznej, ale zarazem radosnej świętości.