Seminarium naukowe – wybory prezydenckie w USA

Humaniści z klasy maturalnej od samego początku śledzili uważnie wybory prezydenckie w USA, oczekując z zaciekawieniem na ich wynik. Niekończące się dyskusje i prezentacje na ten temat sprawiały, że coraz bardziej podekscytowani byliśmy na myśl o tym, kto zostanie 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tym bardziej ucieszyliśmy się, kiedy pojawiła się możliwość wyjścia na Wydział Prawa i Administracji na seminarium naukowe dotyczące sylwetek dwojga kandydatów, systemu wyborczego w USA oraz ciekawostek dotyczących poprzednich prezydentów.

Razem z panią Katarzyną Latos udaliśmy się więc w samym dniu wyborów na wykłady, w oczekiwaniu na poszerzenie naszej wiedzy. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie zawiedliśmy się. Seminarium zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Pro publico bono, dlatego też część wykładowców stanowili studenci będący jego członkami. Słuchanie starszych kolegów przywodziło na myśl dwie rzeczy: po pierwsze podziw, ponieważ trzeba przyznać, że świetnie odnaleźli się w roli prelegentów, a po drugie mieszankę ekscytacji i niepokoju – w końcu już niedługo i my będziemy na studiach…

Po części poprowadzonej przez uczniów, przyszła pora na zaproszonych mistrzów – doktorów i profesorów prawa, którzy specjalizowali się w dziedzinie prawa amerykańskiego i wyborów. Było to niezmiernie ciekawe, ponieważ przy pomocy prezentacji, wykresów i krótkich filmów wyjaśniono nam w przejrzysty sposób tak skomplikowany system wyborczy Stanów Zjednoczonych, skutki gospodarcze wyboru Amerykanów, a także ukazano jak dużą rolę odgrywa w wyborach marketing…

Po zakończonym seminarium dyskutowaliśmy aż do samego powrotu do szkoły. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie, a przede wszystkim o wiedzę, dzięki której z dużo większym zrozumieniem oczekiwaliśmy na ostateczny wynik wyborów.

 

uczennica Marysia Kuczek

 

Zapraszamy do galerii.