Dzień Profilaktyki – 25 stycznia

Dzień Profilaktyki w naszej szkole, jest już tradycją. W tym roku przyszedł czas na uzależnienia.

W pierwszej części mogliśmy posłuchać uczniów klasy drugiej – Mikołaja Krystkowiaka i Karola Wróblewskiego, którzy pod opieką pani Grażyny Tarnowskiej przygotowali i przedstawili projekt gimnazjalny „Nowotwory i ich profilaktyka”. Dziewczęta z klas drugich i trzecich miały możliwość uczestniczenia w warsztatach z samobadania piersi, prowadzonych przez panią Agnieszkę Jędrzejczak (Wielkopolskie Centrum Onkologii).

Druga część spotkań dotyczyła uzależnień. Pani pedagog przedstawiła raport z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w 2015 roku, które dotyczyły zażywania przez młodzież w wielu 15-16 i 17-18 lat środków psychoaktywnych  oraz zapoznała uczniów ze statystyką zatruć dopalaczami. Okazało się, że Wielkopolska w roku 2016 była na trzecim miejscu, zaraz po województwie łódzkim i śląskim. Pani Kinga omówiła także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów naszej szkoły (PGS i PSLO). Badania dotyczyły znajomości skutków prawnych zażywania i posiadania niedozwolonych substancji, znajomości konsekwencji zdrowotnych oraz dostępności naszych uczniów, i ich rówieśników do środków psychoaktywnych.

Zaproszeni goście, pani dr Anna Gryska – omówiła zdrowotne skutki palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków i dopalaczy oraz zapoznała uczniów z uzależnieniami behawioralnymi. Pani sierż. Monika Witt opowiedziała uczniom o skutkach prawnych, odpowiedzialności, wykroczeniach, przestępstwach oraz środkach wychowawczych, które sąd może zastosować w przypadku demoralizacji młodzieży. Uczniowie mogli założyć przyniesione przez panią sierżant NARKO- i ALKOGOGLE, i tym samym przekonać się, jak odbiera rzeczywistość oraz jak reaguje osoba będąca pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Nie mogło w tym dniu zabraknąć ulotek dotyczących profilaktyki uzależnień (koło PCK) oraz zdrowych przekąsek na drugie śniadanie (klasa 1 PSLO).

Zapraszamy do galerii.

 

 

.