„Proszę to po mnie poprawić!”

Kiedy wstukujemy do telefonu nieistniejące słowo „drat”, można się domyślić, że chodziło nam o coś innego. Co to mogło być? Być może: grat, brat, drut, drab, drań, trat albo arat? Zanim zdążymy się zorientować w swoim błędzie, telefon śmiało wstawi w miejsce słowa „drat” ciąg „brat”. Jak zapadła ta decyzja? W czasie wykładu spróbowano udzielić odpowiedzi na to pytanie, nurkując (na szczęście płytko!) w pojęcia z zakresu rachunku prawdopodobieństwa, statystyki i kombinatoryki. Zbudowano też własny system korekty błędów, aby przetestować nową wiedzę w praktyce!

W kolejnym wykładzie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, który odbył się 11 kwietnia br. na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum i liceum.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Potęga Matematyki.

Wykład wygłosił pan  mgr Bartłomiej Przybylski, doktorat w Zakładzie Algorytmiki i Programowania Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Fotorelacja w galerii – zapraszamy.