Wykład z historii najnowszej

16 maja 2017 roku mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat represji wobec Kościoła katolickiego w latach 1945-89, który wygłoszony został przez Pana Jarosława Burchardta, pracownika IPN w Poznaniu. Podczas swojego wystąpienia historyk przybliżył nam szczególnie postać zmarłego 2 lata temu księdza Floriana Kniotka. Był on jednym z tych duchownych, który pomimo ogromnych starań Służby Bezpieczeństwa nie dał się zmanipulować i do końca trwał przy swoich racjach. Należy pamiętać, że taka postawa nie była czymś oczywistym. Strach i niepewność doprowadzały przecież do tego, że spora część duchownych ulegała i nie potrafiła stawić czoła tej instytucji. Służba Bezpieczeństwa prowadziły szerokie przedsięwzięcia operacyjne, do których należało m.in. zgłębianie informacji o zainteresowaniach, słabościach, przyzwyczajeniach, nałogach, a nawet godzinach wyjścia poza klasztor duchownego. Od teraz wiemy już, że czasy, w których żył ks. Florian wymagały ogromnej wiary i odwagi, by móc przeciwstawić się takiej organizacji, jak SB. Dziękujemy bardzo Panu, który prowadził wykład za ciekawe poprowadzenie go i ogromne zaangażowanie!

Natasza Michalska, 3b PGS

Krótka fotorelacja w galerii.