…psychologia społeczna…

Czym są emocje? Czy można pokonać stres? Dlaczego złość nie jest negatywna? Czym jest konflikt i czy można go uniknąć? Dlaczego motywowanie nie działa? I co działa?

Człowiek – jego osobowość i zadania na poszczególnych etapach życia. Zagrożenia i wybory. Cele, które realizuje z determinacją, albo odkłada w czasie – zagrożony prokrastynacją.

To tylko niektóre zagadnienia poruszane przez grupę uczniów z klasy 2 PSLO na zajęciach z psychologii społecznej.

Sporo czasu poświęciliśmy na radzenie sobie z emocjami, na motywowanie siebie do pracy i nauki, na poznanie tajemnicy zarządzania nie czasem, a sobą w czasie. Skupiliśmy się na komunikacji i porozumiewaniu się,  jako istocie w kontaktach międzyludzkich oraz na konflikcie i sposobach jego rozwiązania.

Zobaczyliśmy, że psychologia jest nauką bardzo rozległą. Na wiele pytań – nie ma odpowiedzi od razu, trzeba ich poszukać. Wiemy na pewno, że dużo – zależy od nas samych.

Oprócz realizowanych zagadnień czytaliśmy artykuły naukowe, którymi dzieliliśmy się podczas zajęć. Mieliśmy też możliwość przeprowadzenia badań. Eksperyment społeczny pozwolił nam przyjrzeć się zachowaniom ludzi w różnych sytuacjach. Sprawdzaliśmy ich podatność na wpływy, reakcję na krzywdzenie innych, skłonność do pomocy czy postrzeganie siebie w konfrontacji z tym, jak widzą nas inni. Z naszych badań wyciągnęliśmy wnioski. Okazało się, że nie zawsze teza, którą postawiliśmy na początku była zgodna z wynikiem, który otrzymaliśmy.

Jedno jest pewne. Działanie człowieka jest tajemnicą. I można powiedzieć za Wisławą Szymborską, że „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

My sprawdziliśmy siebie w badaniach, co na pewno przyda nam się do pracy licencjackiej lub magisterskiej, którą już niedługo będziemy pisać.