
W miniony czwartek – 28 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się Festiwal Matematyki, w którym uczniowie naszego liceum i gimnazjum wzięli udział.
Festiwal poświęcony był matematyce dyskretnej.
Podczas wykładów można było dowiedzieć się m.in. o kombinatoryce, grafach i sieciach.
Uczestniczyliśmy w wykładach: „Kryptologia wokół nas” oraz „Od grafów do sieci WWW i Facebooka”.
Oprócz wykładów odbyły się również półtoragodzinne warsztaty dla uczniów.
Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych: „Bezpieczny transport zwierząt” oraz „Magiczna matematyka”.
Festiwal Matematyki organizowany był w ramach projektu Potęga matematyki 2017, finansowanego przez Miasto Poznań. Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.
Wykłady i warsztaty w skrócie:
Wykład „Kryptologia wokół nas”
Matematyka jest wszędzie wokół nas, chociaż często tego nie zauważamy. Widać to dokładnie na przykładzie kryptologii. Bez jej osiągnięć trudno by było funkcjonować w dzisiejszym świecie.
Wykład poprowadził prof. dr hab. Jerzy Jaworski – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.
Wykład „Od grafów do sieci WWW i Facebooka”
Na wykładzie była mowa o tym, w jaki sposób grafy, a w szczególności grafy losowe, znalazły zastosowanie w modelowaniu, analizie i optymalizacji działania wielkich rzeczywistych sieci, takich jak, między innymi, sieć WWW (World Wide Web), czy Facebook.
Wykład poprowadził prof. dr hab. Michał Karoński – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.
Warsztaty „Bezpieczny transport zwierząt”
Mamy przywieźć pociągiem do ZOO zwierzęta, między którymi panują znane nam zależności pokarmowe. Jeśli jedno zwierzę chce zjeść inne, to muszą jechać w oddzielnych wagonach. Jak to zrobić, by żadne zwierzę nie pożarło innego i aby liczba wagonów była możliwie najmniejsza?
Warsztaty przeprowadził prof. dr hab. Tomasz Schoen – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.
Warsztaty „Magiczna matematyka”
Podczas warsztatów odbył się pokaz sztuczek magicznych z kartami. Następnie można było się przekonać, że ta ,,magia” to nic innego jak matematyka – poczynając od bardzo prostych pomysłów, a kończąc na całkiem sprytnych konstrukcjach kombinatorycznych. Nabytą wiedzę przełożono na praktykę, wykonując czarodziejskie sztuczki.
Warsztaty przeprowadził mgr Adam Burchardt – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.
Agnieszka Leśniewicz