Festiwal Matematyki 2017

 

image description

W miniony czwartek – 28 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się Festiwal Matematyki, w którym uczniowie naszego liceum i gimnazjum wzięli udział.

Festiwal poświęcony był matematyce dyskretnej.

Podczas wykładów można było dowiedzieć się m.in. o kombinatoryce, grafach i sieciach.

Uczestniczyliśmy w wykładach: „Kryptologia wokół nas” oraz „Od grafów do sieci WWW i Facebooka”.

Oprócz wykładów odbyły się również półtoragodzinne warsztaty dla uczniów.

Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych: „Bezpieczny transport zwierząt” oraz „Magiczna matematyka”.

Festiwal Matematyki organizowany był w ramach projektu Potęga matematyki 2017, finansowanego przez Miasto Poznań. Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

Wykłady i warsztaty w skrócie:

 Wykład „Kryptologia wokół nas”

Matematyka jest wszędzie wokół nas, chociaż często tego nie zauważamy. Widać to dokładnie na przykładzie kryptologii. Bez jej osiągnięć trudno by było funkcjonować w dzisiejszym świecie.

Wykład poprowadził prof. dr hab. Jerzy Jaworski – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.

Wykład „Od grafów do sieci WWW i Facebooka”

Na wykładzie była mowa o tym, w jaki sposób grafy, a w szczególności grafy losowe, znalazły zastosowanie w modelowaniu, analizie  i optymalizacji działania wielkich rzeczywistych sieci, takich jak, między innymi, sieć WWW (World Wide Web), czy Facebook.

Wykład poprowadził prof. dr hab. Michał Karoński – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.

Warsztaty „Bezpieczny transport zwierząt”

Mamy przywieźć pociągiem do ZOO zwierzęta, między którymi panują znane nam zależności pokarmowe. Jeśli jedno zwierzę chce zjeść inne, to muszą jechać w oddzielnych wagonach. Jak to zrobić, by żadne zwierzę nie pożarło innego i aby liczba wagonów była możliwie najmniejsza? 

Warsztaty przeprowadził prof. dr hab. Tomasz Schoen – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.

Warsztaty „Magiczna matematyka”

Podczas warsztatów odbył się pokaz sztuczek magicznych z kartami. Następnie można było się przekonać, że ta ,,magia” to nic innego jak matematyka – poczynając od bardzo prostych pomysłów, a kończąc na całkiem sprytnych konstrukcjach kombinatorycznych. Nabytą wiedzę przełożono na praktykę, wykonując czarodziejskie sztuczki.

Warsztaty przeprowadził mgr Adam Burchardt – pracownik WMiI UAM w Poznaniu.

Zapraszamy do galerii.

Agnieszka Leśniewicz