„Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo”

Rachunek prawdopodobieństwa jest tak stary jak gry hazardowe, choć jego solidne matematyczne podstawy stworzono dopiero w XVII wieku. Okazuje się, że dopiero model matematyczny zdarzenia losowego pozwala w pełni je zrozumieć.

Przekonali się o tym na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów uczniowie naszego liceum we wtorek – 17 października br.

Wykład zatytułowany „Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo” wygłosił pan dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wykład dla młodzieży odbył się w ramach projektu „Potęga matematyki 2017”, z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, współfinansowanego przez Miasto Poznań, a realizowany na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Agnieszka Leśniewicz