Rajd Turystyczny do Centrum Enigma w Poznaniu

Enigma – od greckiego słowa oznacza zagadkę, tajemnicę – tak niemiecki inżynier Arthur Scherbius nazwał skonstruowaną przez siebie elektromechaniczną maszynę szyfrującą, która od roku 1918 produkował w założonej wraz z Richardem Ritterem wytwórni Scherbius & Ritter.

Wykorzystywana początkowo do celów komercyjnych, z czasem została wprowadzona do użytku w armiach kilku krajów. Pierwsza wojna światowa dowiodła, że tradycyjne, ręczne metody szyfrowania stały się niepraktyczne. W przeciwieństwie do popełniającego błędy człowieka maszyna gwarantowała szybkość, bezbłędność i bezpieczeństwo procesu szyfrowania depesz. Generująca niewyobrażalną liczbę kombinacji maszyna Scherbiusa, przewyższała wszystko, z czym do tej pory zetknęli się kryptolodzy.

W Dniu Kryptologa25 styczna uczniowie naszych szkół wraz z nauczycielami wzięli udział w kolejnym już w tym roku szkolnym Rajdzie Turystycznym. Zwiedzili oni wystawę poświęconą tym, którzy podjęli skuteczną próbę ataku na szyfr – jak wówczas uważano niemożliwy do złamania, poznali najważniejsze informacje o maszynie szyfrującej, wcielili się w szyfrantów i łamaczy szyfrów oraz uczestniczyli w grze miejskiej pt. „Łamacze szyfrów”.

Wystawa mieści się w tzw. szyfrokontenerze – pawilonie przypominającym maszynę Enigma na cokole, który stoi przed Zamkiem Cesarskim przy ul. św. Marcin w Poznaniu.

Agnieszka Leśniewicz

Krótka fotorelacja w galerii – zapraszamy.