Wycieczka do Włoch klasy 2b PGS

Swoją przygodę we Włoszech zaczęliśmy od zwiedzania Wenecji, która przywitała nas ulewnym deszczem i gwarem tłumu turystów. Podziwianie miasta zaczęliśmy od punktów obowiązkowych – Mostu Westchnień, Placu św. Marka, Pałacu Dożów, Bazyliki św. Marka i Mostu Rialto. Po krótkiej przerwie na obiad, udaliśmy się na spacer uliczkami miasta, gdzie mogliśmy poznać trochę inną Wenecję – mniej hałaśliwą i jakby bardziej poważną. „Chodzenie po Wenecji jest zawsze wzdychaniem, wznoszeniem się i opadaniem po niezliczonych mostkach” pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Zachwyceni urokiem kamienic, mostów, balkonów udaliśmy się w kierunku placu św. Marka, by stamtąd odpłynąć do miejscowości Jesolo, gdzie mieliśmy spędzić pierwszą noc we Włoszech.
Z kolei od poniedziałku do środy (5-7 marca) zachwycaliśmy się pięknem Wiecznego Miasta, w jego różnych odsłonach. Poznaliśmy starożytny Rzym i jego największe zabytki – Forum Romanum, Koloseum, Łuk Konstantyna, Panteon. Nowożytny Rzym zachwycił nas harmonią i prostotą (Pieta i Mojżesz Michała Anioła), a barokowy pełnymi ekspresji rzeźbami (Fontanna di Trevi, Fontanna Czterech Rzek)  i monumentalną architekturą (Bazylika św. Jana na Lateranie, kościół Il Gesu, Bazylika św. Piotra). To oczywiście tylko niektóre zabytki, które mogliśmy podziwiać. Ale Wieczne Miasto uwiodło nas nie tylko zabytkami, ale też fantastycznym jedzeniem – lodami, pizzą i makaronami.
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy pachnącą mimozami Padwę. Na krótko zatrzymaliśmy się na dziedzińcu jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, gdzie studiowali Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. Obejrzeliśmy też wnętrze Bazyliki św. Antoniego, a potem mogliśmy zrobić zakupy na lokalnym targu. To było ostatnie miasto na trasie naszej wycieczki do Włoch; rankiem, następnego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Fotorelacja w galerii – zapraszamy.