„Węzełki, kliny, hieroglify …czyli o sposobach zapisu liczb”

Kolejny wykład dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, w którym uczestniczyli uczniowie naszych szkół, odbył się w dniu 17 kwietnia 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład zatytułowany Węzełki, kliny, hieroglify …czyli o sposobach zapisu liczb wygłosiła dr Izabela Bondecka-Krzykowska , pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wiadomo, że ludzie od zarania dziejów liczą i utrwalają wyniki swoich obliczeń. Podczas wykładu słuchacze poznali różne sposoby zapisu liczb, które były wykorzystywane między innymi przez: starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Majów oraz przez Inków. Spróbowali swoich sił w zapisywaniu i odczytywaniu liczb za pomocą tych systemów. Uczestnicy wykładu nauczyli się również rozpoznawać rodzaje systemów liczbowych i wskazywać ich cechy.

Wykłady popularnonaukowe dla młodzieży odbywają się w ramach projektu „Potęga matematyki 2017”, współfinansowanego przez Miasto Poznań, a realizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu

Agnieszka Leśniewicz

Fotorelacja w galerii.