CzytaNIE? Daj szansę lekturze!

12 i 13 marca 2018 roku klasy 3A PGS, 3B PGS, 3C PGS oraz 1 PSLO brały udział w wydarzeniu książkowym pod hasłem „CzytaNIE? Daj szansę lekturze!”

 Projekt rozpoczął się od panelu teoretycznego, który zaznajomił gości z naszymi propozycjami ciekawych tytułów z różnych gatunków i wprowadzał w świat książek. Uczestnicy mieli okazję dość dobrze go poznać, by zostać tam potem na dłużej. Mogliśmy także porównać stan czytelnictwa w Polsce z jego poziomem w naszej szkole (z satysfakcją stwierdzamy, że wypadamy dobrze na tle kraju!).

Następnie klasy wzięły udział w zdrowej rywalizacji w książkowych konkurencjach. Na uczestników czekały różne zadania, takie jak rebusy czy szyfr książkowy, oraz te bardziej kreatywne – na przykład wymyślanie fabuły książki, sugerując się wyłącznie wyglądem okładki. Można było również wykazać się umiejętnością szacowania podczas zadania na zgadywanie ilości stron w książkach. Zwycięska klasa została nagrodzona słodką niespodzianką.

Tego dnia czekało nas jeszcze spotkanie z panią Marią Krześlak-Kandziorą, właścicielką księgarni Bookowski. Rozmawialiśmy o pracy przy prowadzeniu własnej księgarni i młodych czytelnikach, a także o intrygujących książkach oraz nieszablonowych pomysłach.

Nazajutrz mieliśmy również okazję do rozmowy z panią redaktor w wydawnictwie Media Rodzina – Hanną Koźmińską. Dowiedzieliśmy się, na czym dokładnie polega praca redaktora i jaką drogę musi przebyć książka, zanim trafi na półkę w księgarni.

 Za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia szczególne podziękowania kierujemy do pań: Katarzyny Latos (prowadzącej przedmiot wiedzy o kulturze i projekt); Sylwii Staszak (która, opiekując się szkolną biblioteką, wzięła nasz pomysł pod swoje skrzydła, dając wiele możliwości, do której przychodziłyśmy z kolejnymi działaniami i dzięki której miałyśmy okazję porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi); a także Magdaleny Matysiak (niezmiernie otwartej na wszelkie propozycje dogrania organizacyjnych szczegółów)! Przy tym wydarzeniu stało także solidne zaplecze techniczne: Michał Snopek, Magdalena Przybylska, Szymon Kawecki i Sebastian Podstawski, którym również jesteśmy bardzo wdzięczne!

 Wspólnie udało nam się pokazać, że warto dać szansę lekturze! Dziękujemy za wszystko – każdą pomoc, obecność i uśmiech! Mamy nadzieję, że będziecie sięgać po książkę tak często, jak to tylko możliwe. Zaglądajcie do bibliotek i księgarń!

Julia Samotka, Maria Lutkowska, Maria Frąszczak i Marta Kowalów -1 PSLO

Fotorelacja w galerii – zapraszamy.