Wykłady historyczne

We wtorek, 15 maja 2018 roku, klasa 1 PSLO już po raz kolejny spotkała się z panem Jarosławem Burchardtem z Instytutu Pamięci Narodowej, by wysłuchać wykładu, a także odrobinę podyskutować o różnych tajemnicach historii. Podczas, gdy w pierwszym semestrze szczegółowo pochyliliśmy się nad kwestią systemu wersalsko-waszyngtońskiego, a także działań politycznych III Rzeszy oraz Polski w latach 30. XX wieku, tak teraz dokładnie przyjrzeliśmy się wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 56.
Na początku udało nam się określić wcześniejsze zabiegi i plany socjalistycznych władz polskich oraz ogólną sytuację międzynarodową. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, co doprowadziło do tego, że robotnik, mający być przodownikiem pracy, wyszedł na ulicę z transparentem żądamy chleba. Potem przedstawiono nam z pomocą mapy, na czym polegały te wystąpienia robotnicze, a także jaki był rozwój poszczególnych akcji demonstrantów. Poznaliśmy kilka historii o osobach będących ich nieodłączną częścią. Usłyszeliśmy również, jakim echem odbiły się te wydarzenia w ówczesnej Europie. Pod koniec przyjrzeliśmy się też temu, co działo się w następnych latach – chociażby wyborom parlamentarnym w 1957 r. czy przygotowaniom Polaków do millenium chrztu Polski.
Na czym polegała taktyka salami? Dlaczego doszło do protestów i w jaki sposób one przebiegły? Jak to możliwe, że uwięziono kopię obrazu? Poznaliśmy już odpowiedzi na te i inne pytania. Ale historia wciąż jeszcze skrywa przed nami wiele zawiłości…

Marta Kowalów, 1 PSLO