W poszukiwaniu liczb pierwszych

Kolejny wykład dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, w którym uczestniczyli uczniowie naszych szkół, odbył się w dniu 22 maja 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład zatytułowany W poszukiwaniu liczb pierwszych wygłosił mgr Bartłomiej Przybylski z Zakładu Algorytmiki i Metod Numerycznych WMiI UAM w Poznaniu.

Liczby pierwsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat – już nasi prehistoryczni przodkowie znali takie liczby, chociaż wcale nie nazywali ich pierwszymi. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?

Wykłady popularnonaukowe dla młodzieży odbywają się w ramach projektu „Potęga matematyki 2017”, współfinansowanego przez Miasto Poznań, a realizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu

Zapraszamy do galerii.

Agnieszka Leśniewicz